ﺳﻪشنبه، 31 فروردین 1400
  English | فارسي  
 
جزئيات اخبار
ليزينگ، مسكن و رفاه اجتماعي
Created by host on 1396/10/04 08:45:56 ق.ظ


جناب آقاي زارعي، مدير عامل محترم شركت ليزينگ پارسيان در اولين همايش ملي ليزينگ كه در تاريخ 29/9/1396 در دانشكده مديريت دانشگاه تهران برگزار گرديد، پيرامون نقش ليزينگ مسكن در بالا بردن سطح رفاه اجتماعي ايراد سخن نمودند. در بخشي از اين سخنراني برخي از اهداف ليزينگ مسكن را چنين برشمردند:

- رونق بخشي به صنايع اصلي و وابسته حوزه مسكن

- افزايش نرخ اشتغال و خروج از ركود حاكم در اين حوزه

- كمك به اجراي سياست هاي مرتبط با حوزه مسكن و شهرسازي

- ايجاد تعادل بين عرضه و تقاضا

بدين منظور در ادامه به آمارهاي مسكن در ايران و جهان كه توسط صندوق بين المللي پول (IMF) انتشار يافته است، اشاره نمودند. ايشان بيان نمودند كه آمارها گوياي آن مطلب بود كه در 17 سال گذشته (از سه ماهه اول سال 2000 تا سه ماهه اول 2017) متوسط قيمت جهاني مسكن در دنيا رشد داشته است.

اين به نحوي است كه در سال گذشته ميلادي، صربستان بالاترين رشد ارزش مسكن با 18% تغيير را داشته است. در اين ميان كشورهاي آسيايي مانند كره جنوبي با 2% كاهش، ژاپن با 3% افزايش و تركيه با 4% افزايش روبرو بوده اند.

از آنجايي كه مسكن يك كالاي اساسي محسوب شده و جزء نيازهاي اوليه مي باشد توانمندي در تأمين آن نيز از اهميت خاصي برخوردار است. لذا مي بايست قدرت و توانايي مالي مردم جهان نيز مورد سنجش قرار بگيرد. در تازه ترين آماري كه توسط صندوق بين المللي پول (IMF) در سه ماهه اول سال 2017 ميلادي به چاپ رسيده است مي توان مشاهده نمود كه ميزان رشد قيمت مسكن نسبت به ميزان رشد درآمدي افراد در كشورهاي مختلف با هم متفاوت است. اين درحاليست كه شاخص سال پايه صندوق بين المللي پول در سال 2000 برابر 100 واحد تعيين گرديده بود. معنا و تفسير اين عدد در كشوري مثل تركيه اينست كه توانايي پول ملي نسبت به رشد كالاي اساسي چون مسكن بيشتر شده و مردم تركيه بيشتر از رشد قيمت مسكن، توانايي درآمديشان افزايش يافته است.

با توجه به اينكه هدف اصلي ليزينگ مسكن، كمك به خانه دار شدن دهك هاي كم درآمد و مياني جامعه بوده و توجه به آمارهاي ليزينگ دنيا علي الخصوص كشور تركيه كه داراي وجه اشتراك بيشتري با ماست، حائز اهميت مي باشد.

با نگاه گذرا به آمار ليزينگ در تركيه كه توسط وزارت سرمايه گذاري آن كشور در اكتبر 2017 انتشار يافته است مي توان مشاهده نمود كه از سال 2009 ميلادي حجم عمليات ليزينگ در تركيه از 15 ميليارد ليره به مبلغي بالغ بر 44 ميليارد ليره در سال 2016 رسيده است و توانسته كه نسبت حجم عمليات به توليد ناخالص ملي را در سال 2016 به عدد 7/1 برساند. بعنوان مثال در نيوزلند اين نسبت 138 و در ژاپن 105 و در تركيه 92 واحد است.

قابل توجه است كه اين رشد در حجم عمليات، افزايش سهم از ميزان توليد ناخالص ملي (GDP) و نيز ارتقاء رتبه در 50 كشور دنيا مرهون حمايت هاي سياست گذاران و نهادهاي ذيصلاح قانوني است، كه به عنوان مثال مي توان قرار دادن صنعت ليزينگ در زمره كالاهاي اساسي مثل توليدات كشاورزي و مواد غذايي از جهت اعمال ماليات بر ارزش افزوده ذكر نمود. با چنين تدابيري اقبال به استفاده از صنعت ليزينگ در ميان آحاد مردم فزوني يافته است.

در همين راستا نيز شركت هاي ليزينگ بانكي و غير بانكي نيز پرتفوي خود را به سمت كالاهاي با ارزش سوق داده اند، به نحوي كه در گزارش انتشار يافته در سال 2015 ميلادي، بخش مسكن در حدود 49% از پرتفوي صنعت ليزينگ تركيه را شامل مي شود. اقبال مردم، حمايت سياستگذران و نهادهاي ذيصلاح قانوني، تدابير شركت هاي ليزينگ باعث ايجاد اطمينان در بخش حوزه ساخت و ساز در تركيه شده و اين همكاري ميان اركان ليزينگ مسكن سبب افزايش سطح رفاه اجتماعي در آنجا شده است.

ايشان در ادامه صحبت هايشان به آمار منتشر يافته در حوزه مسكن ايران نيز اشاره داشته و بيان نمودند، بر اساس آخرين سرشماري نفوس مسكن صورت گرفته در ايران، متوسط قيمت واحد مسكوني در كل كشور 46% و در كلان شهري چون تهران 34% رشد داشته است. آمار فوق گوياي اين مطلب است كه قيمت مسكن نيز از تابع جهاني در اين حوزه تبعيت كرده است و مردم نيز به مسكن به عنوان يك كالاي سرمايه اي بادوام نگاه مي كنند. با توجه به اين افزايش قيمت، از 25 ميليون و 400 هزار واحد مسكوني موجود، چيزي در حدود 2 ميليون و 580 هزار واحد مسكوني خالي از سكنه مي باشند كه بطور تقريبي چيزي در حدود چهارصدو نود هزار واحد مسكوني مربوط به تهران مي باشد.

در اين ميان درآمد خانوار از سال 1371 تا سال 1391 (آمار منتشر شده توسط بانك مركزي) تضعيف شده است به نحوي كه توان خريد مسكن در شهر تهران با حداقل حقوق در سال 71 درحدود 8/1 متر مربع بوده ولي در سال 91 به 3/1 متر مربع يا توان اجاره در شهر تهران با حداقل حقوق در سال 71 چيزي در حدود 32 متر مربع بوده است ولي در سال 91 به 27 متر مربع تقليل يافته است.

پس مي توان به اين نتيجه رسيد كه رشد درآمدها متناسب با رشد قيمت مسكن در اين سالها صورت نپذيرفته است و مويد اين نتيجه آماري است كه بانك مركزي درخصوص وضعيت مسكوني مردم براساس آمار نفوس و مسكن سالهاي 85 و 95 انتشار داده است. آمار نشان مي دهد مردم در سال 95 نسبت به سال 85، توان خريد كمتري نسبت به اجاره داشته اند به صورتي كه ميزان اجاره نشيني درحدود 83 درصد رشد يافته است. اين رشد به نحوي است كه در حال حاضر بيش از 40% از ساكنين مردم كلانشهرها مستأجر مي باشند.

با نگاه اجمالي به آمارهاي بيان شده و با استفاده از تجارب كشورهاي مشابهي چون تركيه مي توانيم به اين نتيجه دست يابيم كه اگر اركان مرتبط با حوزه ليزينگ مسكن نظير سياستگذاران و نهادهاي ذيصلاح قانوني، شركت هاي ليزينگ بانكي و غير بانكي، صاحبان حرف و مشاغل مرتبط به حوزه مسكن و نيز متقاضيان حقيقي و حقوقي بتوانند ارتباط كارآمد و اثر بخشي را با هم داشته باشند مي توان از اين رهگذر نيز عبور كرد و درجهت انتفاع همه ذينفعان حوزه مسكن قدمي برداشت، كه اين خود به افزايش سطح رفاه اجتماعي را دربر دارد.

لازم به ذكر است در نمايشگاه جانبي اين همايش، غرفه ليزينگ پارسيان با معرفي خدمات و آخرين دستاوردهاي اين شركت، ميزبان بازديدكنندگان بود.

 

 

 
print
There is no comment.