جمعه، 24 مرداد 1399
  English | فارسي  
 

«تلاش می‌کنیم خوب بیندیشیم، اخلاق حرفه‌ای را رعایت کنیم تا خوش‌نام بمانیم»


پس از فراز و فرودهای بسیار، امروز افق‌های نویدبخشی از رشد و شکوفایی پیش ‌روی اقتصاد کشور عزیزمان ایران اسلامی قرار دارد. این مهم مرهون تلاش و درایت ستودنی مسئولین و دولتمردان در مرتفع نمودن مسائل مرتبط با پرونده هسته‌ای کشور بوده که فرصت تعامل سازنده اقتصادی در عرصه بین‌المللی را مهیا نموده است. لیزینگ پارسیان مفتخر است با تکیه بر 16 سال سابقه درخشان در خدمت‌رسانی به صنعت و اقتصاد کشور، به پشتوانه اعتماد مشتریان در گذار به سمت تحول اقتصادی، همراه فعالین صنعت و تجارت کشور خواهد بود.
لیزینگ یکی از مؤثرترین و هدفمندترین انواع تأمین مالی است که می‌تواند منجر به رشد و شکوفایی تولید شود. لیزینگ‌ها با اعطای تسهیلات اعتباری نقشی کلیدی در خروج اقتصاد از رکود، کاهش بیکاری، کاهش تورم، افزایش ظرفیت‌های تولید، افزایش قدرت خرید آحاد جامعه و ایجاد رونق اقتصادی ایفا می‌کنند. با توجه به فرصت‌های ایجاد شده در فضای پساتحریم، ارائه تسهیلات به فعالین اقتصادی جهت نوسازی فناوری تولید، منجر به بهبود بهره‌وری و کاهش مصارف انرژی می‌گردد. این مهم ضمن همراهی با اهداف طرح تحول اقتصادی، فواید زیست‌محیطی بسیاری در بر خواهد داشت.
شرکت لیزینگ پارسیان سرآمدی در عرصه صنعت لیزینگ را چشم‌انداز و حداکثر سازی ارزش برای ذینفعان و کسب حداکثر رضایت مشتریان را رسالت خود قرار داده است.
شرکت لیزینگ پارسیان با تأمین کالاهای مصرفی بادوام مورد نیاز آحاد جامعه ضمن تقویت قدرت خرید آنان، در راستای افزایش رفاه جامعه و تحقق مسئولیت‌های اجتماعی خود گام برمی‌دارد.
لیزینگ پارسیان در کنار مجموعه بانک پارسیان، خواهد کوشید خدمات متنوعی را مطابق با خواست‌ها و نیازهای مشتریان ارائه نماید. در این راستا، همواره رویکرد مشتری مداری و ارائه خدمات برتر را سرلوحه کار خود قرار داده است. همچنین این شرکت با نوآوری، ارزش‌آفرینی و تکیه بر تجربه کارکنان متخصص خود در مسیر تحقق چشم‌اندازش حرکت می‌نماید.
امیدواریم در سال پیش رو در کنار دولتمردان، قانون‌گذاران و همگام با فعالین اقتصادی از ظرفیت‌های صنعت لیزینگ در جهت شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد کشور عزیزمان حداکثر استفاده را به عمل آوریم.

 

 


 


 


 

 


 

 


 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معرفي شركت :

 

شرکت لیزینگ پارسیان (تأسیس 1379) تحت نظر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران فعالیت نموده و یکی از برترین‌های صنعت لیزینگ کشور است. این شرکت از مؤسسین کانون و انجمن شرکت‌های لیزینگ ایران به شمار می‌رود.

فعالیت شرکت لیزینگ پارسیان در زمینه واسپاری اموال منقول و غیر منقول شامل خودروی سواری و کار، لوازم‌خانگی و رایانه‌ای، تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، ماشین‌آلات صنعتی، معدنی و راه‌سازی، شناورهای دریایی و تجهیزات بندری، املاک اداری و ... می‌باشد. در حال حاضر این شرکت سبدی متنوع از فعالیت‌ها در صنعت لیزینگ را داراست.

شرکت لیزینگ پارسیان از نظر حجم فعالیت در بین برترین‌های صنعت لیزینگ بوده و بخش عمده‌ای از بازار لیزینگ کشور را به خود اختصاص داده است. مجموعه لیزینگ پارسیان از دانش تخصصی و تجربه بالا در ارائه خدمات متمایز به اقشار مختلف جامعه برخوردار است.

"شرکت گروه مالی پارسیان" سهامدار اصلی شرکت می‌باشد.


بیانیه چشم‌انداز

سرآمدی در عرصه صنعت لیزینگ و حضور در جایگاه برترین بنگاه‌ها با ارائه انواع خدمات اعتباری


بیانیه مأموریت


حداکثر سازی ارزش برای ذینفعان و کسب حداکثر رضایت مشتریان با تکیه بر کارکنان خلاق و فناوری‌های نوین در راستای رشد و رونق اقتصادی جامعه

 

ارتقاء اقتصادی


مأموریت ما در ارتقای اقتصادی جامعه، مشارکت در تأمین منابع برای خرید کالاهای مصرفی بادوام مورد نیاز اقشار جامعه است. شرکت لیزینگ پارسیان با تبعیت از سیاست‌های ابلاغی از سوی ارکان قانون‌گذار از تمام توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود در راستای توزیع عادلانه منابع و تسهیلات در مسیر شکوفایی اقتصاد کشور استفاده می‌نماید. این شرکت ضمن ارائه تعریف جدیدی از توزیع منابع مالی، نقش مؤثری را در بازتولید ثروت و به دنبال آن افزایش امکان دستیابی اقشار محروم به منابع مالی ایفا خواهد نمود.

 

رفاه اجتماعی


شرکت لیزینگ پارسیان با ارائه تسهیلات اعتباری به آحاد مردم، منجر به افزایش قدرت خرید آنان و در نهایت افزایش سطح رفاه جامعه می‌شود. همچنین از طریق رفع تنگناهای مالی تولیدکنندگان و کارآفرینان به اشتغال‌زایی در جامعه کمک می‌کنیم. این شرکت با توزیع عادلانه تسهیلات اعتباری به بخش‌های مختلف از قبیل حمل‌ونقل، خدمات و خطوط تولید، پزشکی، بهداشتی، ورزشی و ... باعث ارتقای سطح رفاه اجتماعی و شاخص‌های سلامت می‌گردد.

ارزش‌های سازمانی

• خود را ملزم به جلب رضایت شرکا، ذی‌نفعان و سهامداران می‌دانیم.
• خود را ملزم به انجام تعهداتمان به مشتریان، ذینفعان و جامعه می‌دانیم.
• در تعامل با طرف‌های قراردادی به صورت شفاف و قانونمند عمل می‌نماییم.
• در ارائه خدمات دو اصل انعطاف‌پذیری و نوآوری را همواره در نظر داشته و در راستای آن گام برمی‌داریم.
• همواره با ارائه خدمات در بالاترین سطح کیفیت، در جهت کسب رضایت و اعتماد مشتریان تلاش می‌نماییم.
• منابع انسانی کارآزموده، خلاق و پویا را ارزشمندترین سرمایه خود می‌دانیم.
• ارتقای بهره‌وری را در گرو توسعه و بهبود مستمر روش‌ها و سیستم‌ها می‌دانیم.
• از ارزش‌های برند پارسیان صیانت کرده و آن را ارتقاء می‌دهیم.
• به ترویج آئین‌ها و ارزش‌های اسلامی اهتمام داریم.
• رازداری و امانت‌داری را در رابطه با اطلاعات مشتریان سرلوحه خود قرار می‌دهیم.
• حفظ کرامت کارکنان، توسعه مهارت و اخلاق حرفه‌ای را ارج می‌نهیم.
• برای ایجاد سازمانی دانش‌محور و پویا تلاش می‌کنیم.
• به تبعات زیست‌محیطی و مسئولیت‌های اجتماعی در سرمایه‌گذاری‌ها توجه می‌نماییم.


شایستگی‌ها و توانمندی‌های لیزینگ پارسیان

دارای مجوز فعالیت پنج‌ساله از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.
دارای بیش از 30% سهم بازار لیزینگ کشور در شش سال اخیر.
اولین لیزینگ بهره‌مند از سیستم جامع هوش کسب‌وکار (BI) در کشور.
اولین لیزینگ بهره‌مند از سامانه منسجم اعتبارسنجی در کشور.
اولین شرکت فعال کشور در زمینه لیزینگ انواع شناورهای دریایی.
سرعت و سهولت در ارائه خدمات به مشتریان.

تکریم ارباب‌رجوع در راستای مشتری مداری.
همکاری با معتبرترین تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان کالاهای مصرفی بادوام.
انعطاف‌پذیری در اعطای تسهیلات متنوع به لحاظ سقف مبلغ و دوره بازپرداخت تسهیلات.
استفاده از سامانه‌های تلفن گویا، پیامک و پایگاه اینترنتی برای تسهیل پرداخت اقساط و ارائه اطلاعات به مشتریان.
طراحی و بکار گیری سیستم نرم‌افزار پارس لیزور به منظور ایجاد مزیت رقابتی و انعطاف بیشتر در ارائه خدمات. 

نام سهامدار  نام و نام خانوادگی نماینده عضو حقوقی  سمت
شرکت گروه مالی پارسیان مهدی صیدی رئیس هیئت مدیره
شرکت صرافی پارسیان نادر خواجه حقوردی نایب رئیس هیئت مدیره
شرکت خدمات بیمه ای امین پارسیان محسن مشایخی عضو هیئت مدیره
شرکت تامین خدمات سیستم های کاربردی کاسپین محسن اسدیان عضو هیئت مدیره و معاون مالی و اداری
بانک پارسیان داود کاغذگران مدیرعامل و عضو هیئت مدیره

 

 

 

بازرسان اصلی و علل البدل

نام موسسه  سمت
موسسه حسابرسی "وانیا نیک تدبیر" حسابرس و بازرس اصلی
موسسه حسابرسی "تدوین و همکاران" بازرس علی البدل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نرم افزار جامع لیزینگ پارسیان به بازار عرضه شد

 

سيستم نرم افزاري ليزينگ پارسيان تحت عنوان ParsLeaseWare يك ERP كامل در زمينه كسب و كار ليزينگ مي باشد.

 

 

در اين ERP كليه فرآيندهاي ليزينگي از قبيل تعريف پروتكل و زير پروتكل، ثبت اطلاعات مشتريان، كالاها، قراردادها، واريز اقساط، تسويه حساب، بايگاني، CRM و ... بصورت كامل قابل تعريف و سفارشي شدن است. اين قابليت به شركتهاي ليزينگ اين امكان را مي دهد تا با صرف كمترين زمان و بدون داشتن دغدغه هاي نرم افزاري انواع مختلفي از روشهاي ليزينگ را تجربه نمايند. اين نرم افزار دو واسط ويندوز و وب را پشتيباني مي كند تا هر شركت با توجه به نياز و گستردگي خود از يك يا هر دو آنها استفاده نمايد. واسط وب بصورت اعم جهت تسهيل و تسريع خدمات قابل ارائه به مشتريان و بطور اخص جهت ثبت اطلاعات مشتريان، كالاها، ضامنين و ... در نمايندگي هاي شركت اصلي ( در مورد شركتهاي داراي نمايندگي ) كاربرد دارد.

پروژه نرم افزار ليزينگ پارسيان در اوايل سال 1388 در واحد انفورماتیک شرکت لیزینگ پارسیان آغاز شد. فازهای شناخت، تحلیل و طراحی نرم افزاری و طراحی دیتابیس یک سال و فاز پیاده سازی آن 18 ماه به طول انجامید.آزمون فنی و واقعی ( عملیاتی ) آن نیز 6 ماه بطول انجامید.

اين سيستم از ابتدای سال 1391 در شرکت لیزینگ پارسیان بصورت عملیاتی مورد بهره برداری قرار گرفت. ثبت اطلاعات پایه و تعریف فرآیندها (عقد قرارداد، صدور سند، کارتابل ارجاعات و ... ) توسط واحدهای عملیاتی و با نظارت تیم پشتیبانی پروژه انجام شد تا نرم افزار آماده عملیات روزانه شود. اکنون با گذشت 10 ماه از فرآیند استقرار،تعامل کاملی بین کاربران و تیم پشتیبانی برقرار شده به نحوی كاربران شركت ليزينگ پارسيان اين نرم افزار را جهت استفاده خود سفارشي نموده اند .

  

نرم افزار جامع ليزينگ پنجره جديدي در زمينه فعاليتهاي مالي است. ابزاري قدرتمند كه شركتهاي ليزينگ را بي نياز از بكارگيري سيستمهاي جانبي نظير حسابداري ، خزانه داري ، بايگاني اسناد ،اتوماسيون اداري ،خدمات مشتريان و ... خواهد نمود.

 

ERP

نرم افزار جامع ليزينگ يك  ERP   كامل در زمينه كسب و كار ليزينگ است .لذا در اين نرم افزار امكاناتي براي تعريف سفارشي سازي و مديريت فرآيندهاي اين كسب و كار ايجاد شده است از جمله تعريف طرح هاي فر وش و انواع آنها  ، ثبت اطلاعات مشتريان و گردش كارهاي مرتبط با مشتري ، ثبت اطلاعات كالاي قابل واسپاري و مديريت آن طي دوره ليزينگ ، ثبت اطلاعات و نگهداري قراردادها طي مراحل تعريف شده ، ثبت و نگهداري مبالغ واريزي اقساط قراردادها ، تسويه حساب مشتريان و .... اين ERP  شامل زير سيستمهاي حسابداري ليزينگ ،  بايگاني اسناد و مدارك قراردادها و مديريزت ارتباط با مشتريان ((CRM نيز هست.

 

Acounting  &  Cash control

نرم افزار جامع ليزينگ تنها يك نرم افزار ليزينگ نيست اين ERP دو سيستم حسابداري و خزانه داري را نيز شامل ميشود يك سيستم حسابداري شش سطحي و يك سيستم خزانه داري بسيار ساده و گسترده كه در عين سادگي با انعطاف پذيري قابل توجه ، عمليات اجرايي طيف گشترده اي از شركتها (از نظر تنوع و حجم عمليات خزانه) را پشتيباني ميكند.

 

Reports

نرم افزار جامع ليزينگ داراي سه طبقه خروجي (گزارش) ميباشد.طبقه اول گزارشهاي ساده اي است كه منبع تامين اطلاعات آنها داده هاي ثبت شده توسط نرم افزار است.

طبقه دوم گزارشهايي هستند كه از تركيب داده ها و  اطلاعات ثبت شده توسط نرم افزار به همراه پارامترها و فرمولهاي تعريف شده توسط كاربر ،ساخته ميشوند .

طبقه سوم كه با استفاده از مفاهيم OLAP  و Data Warehouse  از داه هاي ثبت شده توسط نرم افزار ، اطلاعات را استخراج نموده و بر مبناي آن گزارشهاي تصميم ساز ارائه مي كنند.

 

قابليتهاي نرم افزار ليزينگ:

 

 

طراحي كليه فرمتهاي چاپ توسط كاربران

 

در نرم افزار ليزينگ اين امكان فراهم شده است تا ظاهر و چيدمان كليه اطلاعات گزارشهاي خروجي از قبيل قراردادها ، دفترچه هاي اقساط ،صورتهاي تسويه حساب و ... توسط كاربر طراحي و ذخيره شد.

مهمترين مزيت اين قابليت ، ذخيره سازي و دستيابي به طراحيهاي انجام شده به تفكيك هر طرح فروش(پروتكل) است كه محدوديت با ظاهر يكسان براي تمام طرحهاي فروش را از بين مي برد.

 

زير سيستم حسابداري ليزينگ

 

يكي از مهمترين خروجي هاي هر سيستم مرتبط با فعاليتهاي مالي ،اسناد ايجاد شده جهت ثبت در سيستم حسابداري ميباشد هر چه در زمان تعريف كليشه اين اسناد پارامترهاي بيشتري در اختيار باشد ،امكان تعريف سند كاملتري وجود دارد . در نرم افزار ليزينگ هر آنچه در سند قابل استفاده است به صورت پارامتر در اختيار كاربر قرار ميگيرد.در صورتي كه موردي به صورت يك پارامتر ديده نشود كاربر ميتواند با استفاده از ابزار فرمول نويسي اين نرم افزار آن را تعريف نموده و به كار برد.

همچنين يكي از موارد مهم در حسابداري امكان مرور حسابها مي باشد.در اين نرم افزار امكان مرور اسناد و حسابها به ريز گروه ،تفضيل و سطوح حسابداري فراهم ميباشد.

 

زير سيستم CRM  و ارسال و دريافت پيامك

 

نرم افزار جامع ليزينگ داراي زير سيستم مديريت ارتباط با مشتري مبتني بر درخواست مشتريان ميباشد.كليه درخواستهاي مشتريان پس از ثبت ،حسب نوع آنها در كارتابلهاي تعيين شده قرار ميگيرند ، سپس مالك هر كارتابل ضمن رسيدگي ،آنها را رد يا تائيد مي نمايد .گردش كار در خواستها حسب مورد از مسئولي به مسئول ديگر طبق تعاريف بصورت خودكار انجام ميشود.

همچنين امكان ارتباط با مشتريان از طريق ارسال و دريافت پيامك فراهم ميباشد .نرم افزار ليزينگ داراي زيرسيستم ارسال پيامك مي باشد كه امكان تعريف و ارسال پيامك به صورت متن ثابت ، پيام هاي دوره اي و پاسخ به الگوهاي تعريف شده در سيستم را فراهم مي كند.

 

زير سيستم بايگاني اسناد

 

كليه اسناد و مدارك اخذ شده از مشتريان و ضامنين در زير سيستم بايگاني قابل نگهداري است.از جمله مزاياي اين زير سيستم دسترسي به اطلاعات مدارك و اسناد مشتريان با سرعت بالا و بدون مراجعه به پرونده هاي فيزيكي است .به منظور جلوگيري از افزايش غير نرمال حجم بانك اطلاعاتي در اين زير سيستم از روشهاي فشرده سازي استفاده شده است.

 

 

تجاری سازی ParsLeaseWare

همگام با ثبت نام و لوگوی نرم افزار در شورای عالی انفورماتیک اولین گامها در راه تجاری سازی ParsLeaseWare برداشته شد. همزمان نمایشگاه "بانک،بورس،بیمه" فرصت بسیار خوبی جهت معرفی هر چه بیشتر نرم افزار به نظر می رسید که با درایت مسئولین از این فرصت به بهترین نحو جهت معرفی نرم افزار استفاده شد. حین برگزاری نمایشگاه بيش از 10 شرکت معتبر لیزینگ از نرم افزار بازدید نمودند و با ویژگیهای منحصر بفرد آن آشنا شدند. تماسهای بعدی مسئولین شرکتهای بازدید کننده و ابراز علاقه اين شركت‌ها جهت ارائه نرم افزار در حضور كاركنان خود بیانگر میزان موفقیت نرم افزار در ارائه راهکار جامع در صنعت لیزینگ بوده است.

 

 

 

 

 

مروري كلي بر صنعت ليزينگ :

در اين فصل،‌ پس از ارائه تاريخچه كوتاهي از سير تحول ليزينگ، يا اجاره از دوران باستان تا شكل گيري صنعت ليزينگ در دنياي امروز، به ويژگي هاي صنعت ليزينگ مدرن و نقش موثر آن در اقتصاد كشورها پرداخته شده است. همچنين وضعيت آماري صنعت ليزينگ در جهان و نهاد هاي بين المللي دست اندر كار اين صنعت نظير IFC معرفي گرديده اند.

انواع اجاره

در اين فصل ابتدا تعريفي از ليزينگ به عنوان يك ابزار مالي ارائه شده و وجوه مشخصه آن تبيين گرديده است. سپس با اتكا به اين تعريف، سير تكامل ليزينگ از انواع ساده اوليه آن يعني كرايه ها، تا اشكال پيچيده امروزي قرارداد هاي اجاره تشريح شده است. نهايتاً انواع مختلف ليزينگ، اعم از ليزينگ مالي، اجاره-خريد، ليزينگ كمك فروش، فروش و اجاره مجدد، اجاره با سرمايه گذار منفرد، ليزينگ اهرمي، ليزينگ سنديكايي، ليزينگ مالياتي، ليزينگ پر خطر، ليزينگ تركيبي، ليزينگ عملياتي، اجاره هاي TRAC ، ليزينگ مرز گذر و... طبقه بندي و تشريح گرديده اند.

مزاياي ليزينگ
در اين فصل، مزاياي متعدد استفاده از قراردادهاي ليزينگ براي موجر و مستاجر تشريح شده اند. اين مزايا در چند دسته طبقه شده اند كه عبارتند از: مزاياي مربوط به مديريت نقدينگي، گزارشگري مالي، مزاياي مالي، مزاياي مربوط به فن آوري، مزاياي مالياتي ليزينگ، مزاياي مربوط به سهولت كار و مزاياي مربوط به مالكيت. همچنين در اين فصل در مورد چگونگي استناد به اين مزايا براي بازاريابي خدمات و محصولات ليزينگ بحث شده است.

حسابداري ليزينگ
تمركز اين فصل بر تفاوت هاي ليزينگ مالي و ليزينگ عملياتي از ديدگاه حسابداري قرار دارد. در اين فصل پس از تشريح معيارهاي حسابداريِ تمايز ليزينگ مالي و عملياتي، به چگونگي حسابداري قراردادهاي ليزينگ در حسابهاي موجر و مستاجر پرداخته شده است. 

مسائل مالياتي ليزينگ
اين فصل به چگونگي برخورد مالياتي با قراردادهاي ليزينگ مي پردازد. پس از ارائه يك تعريف از ليزينگ بر مبناي مسائل مالياتي، چگونگي كمي سازي مزاياي مالياتي ليزينگ و همچنين برخورد مالياتي با انواع مختلف ليزينگ از سوي موجر و مستاجر مورد بحث قرار مي گيرد. علاوه بر اين، سيستم ماليات بندي اجاره در ايالات متحده به عنوان يك مثال تحليل شده است.

تامين منابع مالي شركت هاي ليزينگ
در اين فصل به طور كلي به چگونگي تامين منابع مالي توسط شركت هاي ليزينگ پرداخته شده و شيوه هاي مختلف تامين مالي اين شركت ها معرفي گرديده اند. بعضي از شيوه هاي تامين مالي مورد اشاره عبارتند از: ليزينگ اهرمي، ليزينگ سنديكايي، ليزينگ بين المللي، عامليت، واگذاري اقساط اجاره، تامين مالي مبتني بر دارايي ها، صدور گواهي سپرده، صدور اوراق سرمايه گذاري اجاره اي و صكوك اجاره.

ريسك ها در ليزينگ
در اين فصل، ريسك هاي ليزينگ بر مبناي اجزاي بازده قراردادهاي ليزينگ‌ ( ارزش تجهيزات، ارزش اجاره بها و ارزش منافع مالياتي) به سه دسته ريسك تجهيزات، ريسك اعتباري و ريسك مالياتي تقسيم بندي شده و شيوه هاي كمي سازي و مديريت آنها به تفصيل مورد بررسي قرار گرفته است. 

مديريت پرتفوي در شركت هاي ليزينگ
در اين فصل به چگونگي مديريت پرتفوي متشكل از قراردادهاي اجاره مختلف توسط شركت هاي ليزينگ پرداخته شده و تمركز اصلي بر شيوه هاي مديريت ريسك و بازده پرتفوي قرار دارد. پس از تعريف ريسك هاي پرتفوي اجاره، روش هاي تحليل اين ريسك ها و تمهيدات حفاظتي لازم براي مديريت آنها، من جمله پوشش هاي اعتباري و بيمه اي ممكن تشريح گرديده اند.

مروري بر تاريخچه بانكداري اسلامي


اين فصل به مرور تاريخچه بانكداري اسلامي اختصاص يافته و وضعيت اين نوع بانكداري در دوران معاصر و چگونگي نظارت شرعي بر آن در مختلف اسلامي از جمله جمهوري اسلامي ايران،عربستان سعودي، مالزي، انونزي، بحرين، امارات متحده عربي و كشور انگلستان (به عنوان تنها كشور خارج از اين مجموعه) تشريح گرديده و همچنين بسط و گسترش بانكداري اسلامي و وضعيت كنوني آن مورد بحث قرار گرفته است.

فلسفه نظام مالي اسلامي و ويژگي هاي آن

در اين فصل به مباني اعتقادي نظام مالي اسلامي پرداخته شده و ممنوعيت هاي اساسي اقتصاد اسلامي، يعني ربا، غرر و قمار مورد بحث قرار گرفته اند. سپس به اصول مالي جايگزين و انواع سود مجاز در سرمايه گذاريها پداخته شده و قواعد كلي تجارت از ديد شرع مقدس اسلام بررسي گرديده اند. تمركز اصلي اين فصل بر روي مبحث ربا قرار دارد و پس از بررسي ممنوعيت ربا در ملل و اديان مختلف، اصول فقهي مربوط به ربا و مصاديق و تفاسير آن به تفصيل و با زباني ساده ارائه شده اند.

ابزارهاي مالي اسلامي


در اين فصل انواع مختلف عقود و قراردادهايي كه در نظام مالي اسلامي به عنوان ابزارهاي مالي مورد استفاده قرار مي گيرند، به سه دسته قراردادهاي مبادله اي (بيع، سلم، اجاره، استصناع)، قراردادهاي تامين مالي (مراحه، خريد دين، مشاركت) و قراردادهاي واسطه اي (مضاربه، وكالت، رهن، اجاره) تقسيم بندي شده و مورد بحث قرار گرفته اند. در اين فصل همچنين بيمه اسلامي (تكافل) معرفي و تشريح شده است.

اوراق سرمايه گذاري اسلامي


در اين فصل اوراق سرمايه گذاري اسلامي و مكانيزم هاي انتشار آنها به صورت جامع و در عين حال ساده و روان مطرح شده و مختصات و انواع مختلف اين اوراق، به ويژه اوراق صكوك كه امروزه به يكي از مهم ترين و كارآمد ترين ابزارهاي سرمايه گذاري در جهان اسلام تبديل گرديده مورد بحث قرار گرفته است.

ليزينگ در بانكداري اسلامي


اين فصل كه نقطه تمركز اصلي اين كتاب است، به تشريح فرايند ليزينگ و جايگاه آن در بانكداري اسلامي اختصاص يافته و در آن انواع اجاره، ساختار اجاره اسلامي، تفاوت هاي اساسي اجاره هاي اسلامي با قراردادهاي ليزينگ متعارف مورد بحث قرار گرفته است. علاوه بر اين در اين فصل به نحوه اجراي عمليات اجاره به شرط تمليك در بانكهاي اسلامي ومسائل مترتب بر كاربرد اجاره براي تامين منابع مالي پرداخته شده است. همچنين مديريت ريسك قراردادهاي اجاره اسلامي و ميزان انطباق قراردادهاي ليزينگ با عقود اسلامي، قابليت پذيرش ليزينگ اسلامي در بازارهاي جهاني و توسعه اجاره در بازار هاي كشور هاي مختلف جهان مورد تحليل و ارزيابي قرار گرفته است.